سوله سازی

سوله سازی

 سوله سازی

سوله سازی ؛ ساخت انواع سوله در دنیای امروز برای کاربرد در انواع مصارف صنعتی و غیر صنعتی، مورد توجه بسیاری از افرادی که به دنبال داشتن فضاهایی بزرگ و عمدتا مسقف نیز می باشند قرار گرفته است.

سوله سازی در کشور ایران از حدود ۷۰ سال پیش راه انداری شد و از آن زمان تا حال، روند رو به رشدی را داشته است. چرا که افراد به دلیل استفاده از مزایایی مانند هزینه  و مدت زمانی کوتاه برای داشتن سازه ی مورد استفاده ی خود، سوله سازی را جایگزینی مناسب برای ساخت ساختمان ها دیدند و به سمت این کار گرایش پیدا کردند.

سوله سازی

سوله سازی امری بسیار دقیق و تخصصی می باشد که صرفا بایستی به دست افراد متخصص در این زمینه با انجام محاسبات دقیق فنی صورت بپذیرد. چرا که در غیر این صورت می توان به وجود آورنده ی مشکلات عدیده ی مالی به دلیل عدم انسجام و پیش بینی های دقیق باشد و ویژگی صرفه ی اقتصادی آن را از میان ببرد.

سوله سازی امروزه امری فراگیر می باشد که می توان برای انواع کاربری ها مانند انبارها، کارخانه ها، بیمارستان ها، مدارس، تالارها، سالن های ورزشی و … با صرف هزینه ی اندک در مدت زمانی کوتاه از آن بهره برد.

دلیل رونق سوله سازی علاوه بر موارد از پیش گفته شده ، داشتن انسجام و استحکام بالای سازه ها در قیاس با ساختمان های بتنی می باشد که در کنار آن ها می توان به قابلیت جابه جایی و حمل و نقل آسان و همچنین مونتاژ و دمونتاژ کردن سریع آن ها حتی بعضا به دست افراد غیر متخصص هم اشاره نمود.

صاحبان مشاغل گوناگون با در نظر گرفتن مزایای سوله سازی در سال های اخیر بیش از گذشته به دنبال حذف هزینه در این کار هستند و می دانند که در پایان کار فضای متناسب با کاربری مدنظرشان را در عین کیفیت و کم هزینه بودن به دست خواهند آورد.

سوله سازی

افرادی که اقدام به آغاز فعالیت در امر سوله سازی می نمایند، در وهله اول بایستی واجد یک سری شرایط فنی و تخصصی بوده و آموزش های لازم را در این زمینه کسب کرده باشند. چرا که این کار، امری بسیار حساس است که بایستی لزوما محاسبات دقیقی برای آن انجام شود تا میزان خطرات و هزینه های احتمالی کاهش یابد و خاصیت صرفه اقتصادی را برای بهره برداران از آن ها ایجاد نماید. چرا که در غیر این صورت می تواند به بار آورنده ی هزینه های زیادی برایر تولید کننده و بهره بردار از آن باشد.

سوله سازی علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه دارای مزایای دیگری از قبیل: کاهش آلایندگی ها، ایجاد امکان تغییر کاربری از سازه ی ساخته شده، ایجاد امکان جابه جایی سازه به محل جدید و … می باشد.

بایستی بر توضیحات فوق این مهم را افزود، افرادی که مشغول به کار سوله سازی می شوند علاوه بر داشتن تخصص های لازم در این زمینه، بایستی دقت کنند که متریال بسیار عالی را در ساخت سازه ها به کار ببرند و نیز پیوسته خود را با علوم جدید روز تطابق داده و استانداردهای لازم را در تمام مراحل تولید و اجرای سوله ها به کار بگیرند تا بتوانند خروجی بهتر و سازه ای مقاوم تر و با کیفیت تری را به مشتریان خود تحویل بدهند.

 

طراحی و ساخت سوله خرپایی

طراحی و ساخت سوله خرپایی : استفاده از سوله های خرپایی امروزه بیشترین آمار ساخت سوله ها را به عنوان سوله های مدرن و کم عیب خود اختصاص داده است که دلیل این اتفاق را می توان در داشتن ویژگی های ممتاز این نوع از سوله جست و جو کرد.

طراحی و ساخت سوله خرپایی امری بسیار حساس می باشد که نیاز به داشتن تخصصی و دانش فنی در این زمینه دارد. فلذا افراد معمولی نمی توانند صرفا با اتکا به تجربه ی خود در این زمینه ، برای این کار اقدام نمایند.

طراحی و ساخت سوله خرپایی

طراحی و ساخت سوله خرپایی با در نظر داشتن مواردی مانند بارگذاری های مختلف در آن ، میزان تراکم خاک زمین محل احداث، محاسبه ی بار دینامیکی جرثقیل ها، محاسبه ی بار باد و برف و زلزله و … ، در نظر داشتن ابعاد دهانه ، چگونگی اتصال قطعات به یکدیگر و … امکان پذیر می باشد.

بعد از مرحله ی طراحی، نوبت به ساخت سوله های خرپایی با استفاده از انواع دستگاه های صنعتی با استفاده از تکنولوژی های صنعتی روز دنیا و اتصال اجزای مختلف آن با استفاده از طراحی های از پیش تعیین شده می رسد.

امروزه بنا به دلیل کاهش وزن هرچه بیشتر این سازه در کنار حفظ مزایای ممتازش و نیز انسجام بیشتر در برابر بارهای وارده بر آن؛ میزان فولاد به کار رفته در ساخت سوله ی خرپایی را کاهش داده اند . به گونه ای که در حال حاضر سوله های سبک و فوق سبک از نوع خرپایی در حال تولید برذای انوالع کاربری ها می باشد.

که در کنار این اتفاق می توان از طراحی و ساخت دهانه هایی به شکل شیب دار یا قوسی در این نوع سوله یاد کرد که باعث به وجود آمدن ظواهری زیبا و به دنبال آن کاربرد بیشترش برای ساخت انواع تالارها و سالن های همایش و اجتماعات و … شده است.

بدون نظر

ارسال دیدگاه