مراحل سوله سازی

 

مراحل سوله سازی

برای ساختار سوله باید مراحل زیر را طی نمود(مراحل سوله سازی ) :

ابتدا کاربری سوله را مشخص کنید و برای محل احداث سوله زمینی با متراژی متناسب با کاربری سوله تهیه کنید.
جواز سوله مورد نظر را تهیه کنید
از مهندسین حرفه ای و مشاوران حرفه ای در زمینه ساخت سوله کمک بگیرید.
نقشه ای با تمام جزییات تهیه کنید و اصل و کپی انرا به شرکت شهرک ها جهت اخذ انشعاب گاز و برق و فاضلاب و…تحویل دهید.
خاک برداری و لایه برداری سطح زمین را جهت مسطح سازی به پیمانکار مربوطه بسپارید.
در نظر داشته باشید که الماتور بندی و قالب بندی فونداسیون سازه باید مطابق با نقشه های ساخت سوله که توسط مهندسین مجرب تایید شده باشد.
اخذ مجوز برای بتن ریزی سوله.
نظارت دقیق مهندسین ناظر بر پروژه.
ساخت سوله و ساخت اسکلت فلزی همزمان با اجرای فونداسیون

سوله سبک چیست و چه مزایا و کاربرد هایی دارد؟

سوله های سبک بر بایه وزن دو دسته اند:
سوله های سبک
سوله های سنگین
سوله های سبک با بکار گیری از متد های سبک سازی سوله ساخته می شوند. سازندگان این نوع از سوله همیشه به دلیل قابلیت هایی که نسبت به سوله های سنگین دارند مورد استفاده قرار گرفته اند.

مزایا و خصوصیات سوله های سبک:
سرعت بالای ساخت
قیمت اقتصادی و به صرفه
به صرفه بودن هزینه حمل و نصب این سوله ها

ساخت سوله سبک خر بایی:

این سوله یکی از سوله هایی است که به عنوان سوله سبک وزن شناخته می شود و از روش های مدرن تری برای ساخت این نوع سازه استفاده گردیده است. در سوله های خربایی با کاهش چشمگیر وزن،قیمت و هزینه هم کاهش یافته که قابلیت ویژه ای برای سوله های خر پایی به حساب می آید و درصد بالایی از روش های ساخت سوله را به سبک خر پایی به خود اختصاص داده است که با توجه به امکانات نوین ساخت سازه،سازه هایی با درصد ایمنی بالا و مقاوم و سبک طراحی متنوع در اختیار مشتریان قرار داده است.
به دلیل افزایش مزایای یک سوله وزن آن را کاهش می دهند.
این سازه های سبک با دهانه بسیار بزرگ به دلیل مصارفی از قبیل سوله های ورزشی ؛ انبار ها ؛سوله های کشاورزی؛ و دامداری و مرغداری و ماشین آلات سبک و سنگین هواپیماها،پارکینک ها و تجهیزات نظامی و ….مورد استفاده قرار می گیرند و می توان به دفعات سازه های این سوله را باز و بسته کرد و نیز سازه هایی مستحکم تر و مقاوم تری ساخت .

همواره باید به این نکته توجه دشت که قیمت تمام شده در هر متر مربع سوله،معیار سنجش یک سوله ارزان و مقاوم است. هنگام خرید یک سوله سبک قوسی، قیمت ارزان و مقاومت فاکتورهایی هستند که دارای اهمیت می باشند.در مورد سوله های قوسی تیر ورقی با استفاده از عرض 5 متر تا دهانه 60 متر می توان اجرا نمود در صورتی که در سوله های مشابه مانند UBM نهایتا از5متر الی 12متر می توان استفاده نمود.

هزینه و روش عایق کاری در سوله های تیر ورقی :

در این نوع از سوله بنا به خواست مشتری در انواع گوناگون اجرا می گردد. مثلا در مورد ساندویج پانل سرد خانه ای یا انواع سنگ و پشم شیشه و کارتن پلاست و پلی کربنات مانند سوله سازی سبک قوسی اجرای این نوع از پوشش ها تقریبا غیر ممکن است.

قابلیت جابجایی در سوله های سبک قوسی:

هر زمان که نیاز به جابجا کردن سوله باشد سوله های تیر ورقی قوسی به علت اجرای کل پرژه از جمله پوشش و عایق کاری تمامی اتصالات سازه به طریق پیچ و مهره ای اجرا می گردد و این کار با هزینه و دمونتاژ در هر نقطه دیگر قابلیت جابجایی و نصب مجدد را دارا میباشد. هزینه دمونتاژ و نصب برآورد شده این نوع سوله ها بطور تقریبی معادل 3 تا5 درصد کل سازه می باشد و هزینه نقل و انتقال سوله های پیچ و مهره ای با احتساب مسافت تعیین می گردد در صورتی که در سوله های مشابه مانند (یو بی ام) و پروفیلی جوشی و فضا کار چنین امکانی وجود ندارد،زیرا عملا نیاز به جرثقیل های سنگین داشته و حمل و نقل به مناطق دور دست به علت غیر قابل تغییر بودن ابعاد سوله تقریبا غیر ممکن است و در مورد سوله های پروفیلی جوشی به علت برشکاری و پرت مصالح و هزینه بالای دمونتاژ عملا مقرون به صرفه نیست.

نصب سوله سبک قوسی و جرثقیل سقفی:

در این نوع از سوله های قوسی تیر ورقی پیچ و مهره ای ،اجرای جرثقیل سقفی با احتساب هر تناژ و هر ارتفاعی بنا به محل اجرای پرژه طراحی و محاسبه و اجرا می گردد و نیز در سوله های (یو بی ام) می توان از جرثقیل دروازه ای استفاده نمود .

در این نوع جرثقیل فضای کنار سالن غیر قابل استفاده خواهد بودکه برای رفع این ایراد باز نیاز به فنداسیون با دیواره بلند معادل ارتفاع جرثقیل دروازه ای می باشد که آن خود نیز دارای اشکالاتی از جمله هزینه بالای اجرای فنداسیون دیواری و اشغال فضای مسیر حرکت جرثقیل در داخل سالن سوله و برخورد راهبر جرثقیل دروازه ای با اشیا متحرک درون مسیر و خطرناک بودن آن می توان اشاره نمود.

قابلیت های سوله سبک قوسی

  •  سوله قابل حمل
  •  سوله دست دوم
  • سوله سبک
  •  سوله بدون ستون
  •  سوله بتنی
  • سوله فلزی
  •  سوله گالوانیزه
  • سوله هشتی
  •  سوله نیم قوس
  •  سوله دو شعاع

مراحل سوله سازی  – مراحل ساخت سوله – روش ساخت سوله – نحوه ساخت سوله سبک